BPHT24-IX Flush Diaphragm Pressure Sensor Industrial Pressure Transmitter Sensor
Baoji Hengtong Electronics Co., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HT SENSOR
Model Number : BPHT24-IX
Certification : CE,RoHs,ISO9001
Place of Origin : Baoji,China
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : Western Union, L/C, T/T
Supply Ability : 5000PCS/Month
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : Standard Export Package
Model NO. : BPHT24-IX
Range : 0-10kpa~20Mpa
Output : 4-20mA /0-10VDC
Thread : G1/4,G1/2 ,M20*1.5 AND SO ON
Housing Material : 304S.S
Displays the header material : plastic
Trademark : HTsensor
Measuring Medium : Liquid,gas ,Beverage glue and so on
display : LCD or LED
Customization : Available
Contact Now
BPHT24-IX G1/2 Flush Diaphragm pressure sensor with Diffuse Silicon Sensor
BPHT24-IX Pressure Transmitter
Introduction of flush diaphragm pressure sensor:
Applications of flush diaphragm pressure sensor transmitter:
1. Suitable for measuring non-corrosive gases and liquids with 316L
2. Ideal for environmental protection and chemical industries
3. Used in the marine and aviation industries
4. Well-suited for use in the medical, biopharmaceutical, and food hygiene industries
Product Features of flush diaphragm pressure sensor transmitter:
1. Various pressure interface options
2. Designed for hygienic applications to prevent medium scaling
3. High accuracy with a fully stainless steel structure
4. Easy to clean,display
Performance Parameters of flush diaphragm pressure sensor transmitter:
Measurement Range 0~35Kpa…~20MPa
Pressure Type Gauge Pressure, Absolute Pressure, Sealed Pressure
Overload ≤ 1.5 times of the rated range
Accuracy @ 25ºC ±0.25% (Typical) ±0.5% (Maximum)
Repeatability& Hysteresis 0.02%F.S(Typ.) 0.05%F.S(Max.)
Long-Term Stability ±0.1%F.S/Year(Typ.) ±0.2%F.S/Year(Max.)
Zero Point Temperature Drift ±0.02%F.S/ºC(≤100KPa) ±0.01%F.S/ºC(>100KPa)
Full Scale Temperature Drift ±0.02%F.S/ºC(≤100KPa) ±0.01%F.S/ºC(>100KPa)
Frequency Response 2.4Khz
Compensation Temperature 0-70ºC(≤10mpa,customizable)
Operating Temperature -20ºC~80ºC
Storage Temperature -40ºC~120ºC
Vibration 10g,55Hz ~ 2kHz
Housing Material 304,316L
Diaphragm Material 316L
Insulation Resistance 100MΩ 100VDC
Explosion-proof Rating Ex db IIC T6 Gb
Protection Rating IP65
O-Ring Seal Fluoro rubber
Weight ~0.2kg
Output Signal Supply Voltage Output Type
4~20mA 12~30VDC 2/3/4 wire
0~10/20mA
3 wire
0/1~5V
0/1~10V
0.5~4.5V 5VDC
RS485 Communication Protocol 3.6~30V / Battery 4 wire
Ordering tips
3. When ordering transmitters with an LCD or LED display head, the power supply for the transmitter should not be lower than 20VDC.
Order Guide
BPHT24 Pressure Transmitter
Code Outline Construction
IX Display Pressure Transmitter IIC/III Industrial General/ Display Pressure Transmitter
T High-temperature resistant Pressure Transmitter
(0-X)Kpa or MPa X: Indicates the Actual Measuring Range
Code Power Supply
D1 24VDC
D2 5VDC
D3 Other
Code Output Signal
S1 4~20mADC S5 0~20mADC
S2 1~5VDC S6 0~10VDC
S3 0~5VDC S7 0.5~4.5VDC